×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Norge

Catch-Gamer splittras

1
Norska Catch-Gamer har länge tillhört världseliten, vilket i synnerhet visades under 2005 då framgång följdes av ny framgång. Under senaste tiden har emellertid resultaten visat en annan ton där senaste evenemanget, ISC, slutade med en bedrövande delad 17:e-plats för de norska spelarna.
I fredags lämnade oops Catch-Gamer och anledningen till detta var fortfarande något diffus för beskådaren. Vad som nu uppdagats är att laget efter ISC försökt hitta ett botemedel mot den negativa trenden som laget visat under de senaste månaderna. Catch-Gamer skriver idag att de såg att en petning av oops skulle gynna laget, något som grundade sig på ett såväl spelmässigt som socialt plan. Detta höll dock inte alla med om. Medan detta var en åsikt som delades främst av organisationen och dess sponsorer var det inget som juve9le och REAL ville se. Att oops fick lämna laget var dock det som till slut inträffade. Detta ledde senare till att juve9le och REAL beslöt sig för att inte skriva på nya kontrakt för Catch-Gamer.

Att laget tappar tre spelare blev alltför tungt för laget och Catch-Gamers officiella status är nu som inaktivt. I ett par uttalanden från spelarna borta hos GotFrag indikerar bsl och Naikon att de inte ämnar fortsätta sina respektive Counter-Strike-karriärer utan att detta således är slutet för de två norska talangerna. Annat blir det för juve9le och REAL som kommer att forsätta spela på en hög nivå. REAL berättar bland annat att ett nytt norskt lag, liknande det tidigare team9, är i planerna.

På Catch-Gamers egna sida finns ett uttalande med organisationens egna (norska) ord. Där får vi en inblick i alla möten och diskussioner som inträffat i Catch-Gamers tillhåll den senaste tiden, från deras synvinkel.

107 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 107 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..