Övrigt
JAEGARN
1
JAEGARN är en av de mer välbekanta och omstridda spelarna i Sverige. Han lämnade nyligen team9 efter ett välspelat ACON5-kval på grund av kommunikationsproblem med laget. Vi har fått en intervju med JAEGARN inskickad av Naico. Det är med andra ord Naico och inte Fragbite som står för frågorna.
Sidan 1
Tjena JAEGARN! Vill passa på att inleda denna intervju genom att gratulera dig till din studentexamen!
Tackar!
Vill du berätta för våra läsare vem du är?
Fredrik Andersson, uppväxt i Stockholm. Reser för tillfället runt i norden och tävlar i datorspelet Counter-strike med polare, men även mer seriöst. På fritiden så att säga så brukar jag umgås med polarna gå ut och festa etc. som en helt vanlig Andersson.
Kan du berätta om hur du kom i kontakt med Counter-Strike och även berätta om dina ”arbetsanställningar hos diverse spelagenturer”?
Första gången jag kom i kontakt med CS var på ett lokalt LAN för 4-5 år sedan. Jag lirade militia och dust vilket var dom populäraste banorna och kom efter ett par vistelser på lokala LAN in mer och mer i spelet.
Då jag själv är väldigt tävlingsinriktad och fick höra att man kunde tävla i spelet så åkte jag vid två tillfällen iväg med ett lag vid namnet Stabilt bestående av Mezter, Xenoq, Traesker, Karamell och jag. Vi placerade oss etta och mitt behov att börja spela på högre nivå ökade.
Jag bestämde mig för att ansluta mig till Denied vilket på samma sätt som stabilt var ett Täby/Danderyds-bosatt lag. De som spelade för detta lag var Plecto, Vinzo, Petto, naqnil och jag.
Vi placerade oss femma på Nollelva 2003, men efter att två tvillingar hade problem att satsa så bar det sig vidare mot Dalarna och Playboys som hade placerat sig precis före oss på Nollelva, men som så många gånger tidigare så började inaktiviteten skapas och jag som ville spela det dubbla, sökte mig vidare mot större och växande lag.
Jag blev efter att ha lämnat Playboys kontaktad av BT som spelade för laget Turtle. Turtle ville att jag skulle ta speedis plats i laget som senare kom tillbacka in laget då vi bestod av Jokkan, Speedi, Poex, Wizard, BT och jag. Vi började prestera riktigt bra och fick vårt genombrott då vi slog Gamers.nu och spiXel etc. Det var väl i Turtle jag fick mitt riktiga genombrott som spelare och inte från de filmer som jag och min bror Xenoq har skapat. Efter ESWC och WCG online kvalet gick jag skilda vägar med laget då det hade skapats en för stor spricka gällande inaktivitet och satsning inom laget.
Jag hade haft kontakt med laget VxO som nyligen hade slagit Adrenaline i SEL och det dröjde inte länge förrän jag åkte ner till Virtual Xperience Online Cafét för att spela min första officiella match i SEL. Spelarna som VxO bestod av var Tentpole, f0rest, Proneer, Cop och Ligisten. Vi hann med att besöka ESWC-kvalet och placera oss fyra i SEL. Sedan kom sommaren runt hörnet och så befann jag mig ensam även under bestämda bootcamps vilket ledde till en sommar då jag gästspelade i två klaner.
Först under en resa till Danmark där jag spelade med Newstyle - ftb.kapow (hpx, zecer, mje, hizzo, iggze, zonic och Jaegarn) och direkt hemom från Danmark väntade två veckors spel och LAN med HLO (Red, Warbringer, Angelwork, Noone, Jaegarn) där vi bland annat knep förstaplatsen i SEL och en andra plats på LanBulle. Efter detta tog jag sommarlov och bestämde mig för att aldrig mer spela såhär mycket igen, men jag hade fel.
Jag började framåt hösten hårdnöta och kom i kontakt med Cadre of Gamers (Real, Xione, Lzr och JAEGARN) men längre än så kom vi aldrig p.g.a. brist på etablerade norrmän. Sedan var jag som sagt kvar och spelade med norrmän och kom i återigen med Xione och han ville ha in mig i team9 (Raven, Xione, Jungelbobo, Real och JAEGARN) vi placerade oss snabbt på första plats på ACON5 och ESWC-internetkvalen och hann snabbt med att placera oss på en nionde plats på Rixhack och en tredje plats på ACON5 Nordic Main Qualifier efter Lehnitz och NiP.
Hur kändes det efteråt när LAN-finalen av Acon5 var överstökad?
Efter ACON5 kände jag mig på topp eftersom jag hade fått mycket positiv kritik från ett flertal toppspelare och managers som var där, men alla historier kan inte sluta lyckligt och denna började med datorproblem och klagomål om att jag inte klarade av kommunikationen vilket jag självfallet höll med om då detta var problemet vi visste att vi skulle behöva mycket tid att bygga på.
Jag föreslog ett bootcamp i Norge/Sverige för att träna in norsk/svensk alternativt engelsk kommunikation men eftersom norrmännen hade examen att sköta så valde de det säkra före det osäkra att ta in OmeN från Northern-Star. Det kändes självklart tungt då jag kände att jag hade gjort två bra turneringar med laget men samtidigt skönt då jag hade fått så mycket positivt med mig från denna tid.
Då jag trodde att jag hade fått ta den hårdaste smällen så kom en mycket värre. Ett beslut om att en person hade gått laget bakom ryggen och redan släppt ett uttalande på alla internationella närliggande sidor. Jag fick höra från spelarna att uttalandet var felskrivet och jag blev ju självklart besviken och chockad över det som inte alls stämde inte då kommunikationen i enda fråga var problemet. Det är dumt att vara efterklok i sådana här situationer så jag har inget otalt med spelarna i laget längre och vi spelar fortfarande lika mycket CB ihop som tidigare.
Du har fått en hel del kritik genom din karriär som aktiv spelare. Något du vill klargöra för alla som har dessa förutfattade meningar om dig som missförstådd?
Det är väl ett fritt land. Men det verkar som folk bedömer mig mer som en filmstjärna än den spelaren jag är. Vad som ligger bakom denna kritik förstår jag inte då jag alltid spelat med toppspelare som idag har utvecklats till att spela i bland annat 4Kings, mTw, Begrip och Clan-IT osv då jag själv varit med och slagit många av världens bästa lag tillsammans med dem.
Hur ser din framtid ut nu efter studenten då du antingen kan lägga ytterliggare mer tid på CS eller göra lite nytta på arbetsmarknaden?
De senaste veckorna har det varit mycket festande med polare och andra studenter. Men samtidigt har jag sedan länge bestämt mig för att hårdsatsa proffesionelt efter studenten så just nu har jag väl suttit och nött cs hemma hos några polare samt att jag troligtvis ska resa iväg utomlands och pressa cs där. Sommaren är inte direkt planerad ännu då jag inte har bestämt mig för vilket skepp jag ska borda så att säga.
Får väl hoppas att nästa lag har samma målsättning som mig helt enkelt så jag kan bevisa vad jag verkligen går för!
Du har varit på en del ställen och åstadkommit en del men vilket anser du vara ditt bästa CS-minne?
Oj, det måste vara NiP-matchen på ACON5, vi var heltaggade att ta hem den då vi tidigare hade fått stryk med 16-10 på train under Rixhack. Vi spelade i stort sett felfritt och vi vann matchen med 16-3(4). Spelmässigt så spelade jag på topp hela matchen så det kändes gött.
Nu till lite mindre frågor...
Är du singel?
Japp, jag är singel. Men jag ”jägar”-raggar för tillfället.
Hur ser en vanlig dag ut för dig?
En vanlig dag ser ut att jag vaknar upp runt 10.00, äter en stabil frukost och sedan rör mig ner mot datorn. Sitter och ircar, kollar igenom dagens schema beroende på om det är festdag eller inte. Sedan sitter jag och kollar på lite serier/filmer och börjar nöta z-botar/mixar runt 14-15 tiden. Mellan 17-03 brukar det väl vara ett flyttande praccschema beroende på vad som är inplanerat.
Vad använder du för utrustning och inställningar när du spelar?
Jag spelar med 640*480 med 2.2 i sensitivity samt stort och grönt sikte. Som utrustning använder jag mig både av Sennheiser PC155 p.g.a. ljudkortet och på LAN så spelar jag med PC160. Gällande musmatta samt mus så spelar jag med QPAD XXXL 0.5 mm samt IE 3.0.
Vad tycker du om CS: Source? Kan du tänka dig gå över till detta spelet?
Jag har inte hunnit spela så mycket Source. Men efter det jag hört från andra toppspelare så får dom försöka göra Source mer turneringsvänligt innan dom släpper ut det på dom större eventsen.
Hade du någon spelare du såg upp till innan när du var nybörjare?
Det är ju alltid en lång väg innan man lär sig alla element inom spelet så jag kan ju lätt säga att jag speccat ett antal hltv samt in-eye demos för att utvecklas och bli komplett. Men den personen som fick mig att börja spela och har följt mina resultat hela vägen är min bror Xenoq. Så jag får väl säga att jag såg upp till honom då jag var ny inom spelet.
Vilket är ditt favoritvapen?
AWP, fast jag använder nog mer Colt och AK nuförtiden.
Vilken är din favoritbana?
Train, för att det är en utmanande bana att spela på. Med många möjligheter och element som snabbt kan röra om i grytan.
Då vill jag tacka dig för att du tog dig tiden att besvara dessa frågetecken som uppstått mellan dig och communityn samt även besvarat några mindre, intressanta frågor. Jag lämnar härmed över sista ordet till dig!
Tack så mycket Naico! Jag skulle vilja tacka min familj för deras fulla support, samt önska alla en fortsatt trevlig sommar 2005. Carpe Diem!
2025-12-18 12:46Sponsrat inlägg av Zowie
Hur nära står proffsspelare utvecklingen av deras gear?
Ad
480 kommentarer — skriv kommentar
Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.






