×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

SK spelar höstcup på Spelarenan

1
Tillsammans med Bredbandsbolaget anordnar Spelarenan en tre dagars-cup. Cupen har fått det föga kreativa namnet Höstcup, och i godispåsen finner vi såväl hårdvarupriser samt – vilket får ses som det stora dragplåstret – SK.
Förutom chansen att möta SK erbjuder cupen hörlurar och musmattor som priser till andra respektive tredjepristagarna – de bästa internethjältarna vinner fem iPods.

Den 10 november är sista anmälningsdagen för cupen som har sin början den 14 november, sin fortsättning den 15 november och sitt avslut den 16 november.

Eftersom registrering uppenbarligen kan vara lite knivig, har Spelarenan en liten "cup for dummies"-instruktion:
Steg #1: Registrera en användare på Spelarenan.se
Steg #2: För ett lag ska kunna spela i höstcuppen så krävs det att det finns 5 spelare i laget. För att skapa eller ansöka till ett lag, tryck på knappen ”lag” som finns längst upp till höger på hemsidan.
Steg #3: När laget har 5 medlemmar så går det att ansöka till evenemanget. Detta görs under sektionen ”Events” i Spelarenans huvudmeny.
Steg #4: Registrera laget till Höstcuppen genom att välja evenemanget under sektionen Events som finns i huvudmenyn.
Den något modigare surfar direkt till Spelarenan och provar på egen hand.

164 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 164 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..