Då CS-protokollet har gått från 47 till 48 bör inte några gamla demos fungera. Detta skall dock kunna botas genom att helt enkelt byta protokoll på demot i fråga. Det har redan rapporterats om diverse demokonverterare som ska lösa problemet för den mindre händige.
Hela changeloggen lyder enligt följande:
Vi tog tag i ett par spelare (och managers) här i Dubai och frågade vad dom tyckte om förändringarna.
Hela changeloggen lyder enligt följande:
The update includes Steamworks features such as player avatars in the scoreboard when playing Counter-Strike and Condition Zero.* Uppdatering: Många har uppmärksammat att de med cl_updaterate 101 (eller mer) i configen automatiskt sänks ner till 20. Valve verkar ha i samband med uppdateringen satt ett tak på detta kommando till 100, vilket innebär att dom med mer än detta får ett rejält laggigt spel. Alltså, ändra i era configs till cl_updaterate 100 om ni tycker att CS har känts ovanligt hackigt senaste dagen.
Bug Fixes
* Removed the need to manually re-login and re-authenticate to Steam while in game
* Fixed a crash on startup when running windowed with a non-standard desktop resolution
* Removed the display of saytext (in-game chat text) from players whom you've blocked in Steam friends
* Locked down several engine cvars to prevent malicious script exploits
* Enforced file consistency on several sprites in Counter-Strike
* Removed "ex_extrapmax" cvar (no longer needed)
Server
* Added "-noaff" command-line option to disable setting of thread affinity
* Added "bannedcfg" cvar so admins can choose which file is written to by the "writeid" command
Vi tog tag i ett par spelare (och managers) här i Dubai och frågade vad dom tyckte om förändringarna.
fnatic.Archi
Archi, vad tycker du om nya rysshoppsystemet Valve har infört?
Ja det är ju jävligt bra att dom har gjort det, så det inte blir några problem med regler och sånt men vi har bara hunnit spela en match med det. Det går att rysshoppa men det blir ungefär samma ljud som när man springer som vanligt.
Är det en stor nackdel på ett sånt här evenemang där det är så mycket oljud?
Nä, det är ingen stor nackdel. Man hör inte varken när man springer eller när man rysshoppar vanligtvis ändå, men det kommer antagligen göra stor skillnad på vanliga matcher.
mTw|guddo
guddo, manager för mTw, vad har du att säga om den nya Steam-uppdateringen?
Den har inte haft någon inverkan på vårt rysshoppande, det är en sak som är säker. Det har de andra spelarna också sagt så jag tror inte det ligger någon sanning bakom påståendena.
Ni har inte märkt av någon skillnad?
Nej. Inte på rysshoppfronten i alla fall. Det finns inte längre någon reklam ingame och det crashar ibland men ingen skillnad på rysshopp.
GamePlay|ruuit
ruuit, vad tycker du om den nya Steam-uppdateringen?
Den är skräp. Bara skräp.
Varför?
På grund av alla crasher, den nya scoreboarden... I alla fall för mig som kör 1024 så är den nya scoreboarden hemsk.
Har du lagt märkte till det nya rysshoppsystemet?
O ja. Det är en rätt bra sak tycker jag, men överlag är uppdateringen skräp.
Går det att höra stegen mer tydligt nu? För vi pratade med guddo och han hävdade att det inte var någon skillnad.
Ibland hör man ett steg extra när man rysshoppar, men inte alltid.
Men det fungerar fortfarande på samma sätt?
Ja.
MYM | Neo
Neo, vad tycker du om den nya Steam-uppdateringen?
Jag tycker inte det har förändrats särskilt mycket, spelet verkar vara det samma så jag bryr mig inte så mycket om den om jag skall vara ärlig.
Märkte du av någon skillnad i din förra match?
Nej. Under turneringen har vi haft en del problem med våra datorer eftersom CS crashar en hel del men annars känns den inte av.
Har du lagt märkte till det nya rysshoppet?
Nej jag har inte känt av någon skillnad alls än så länge. Kanske håller dom fortfarande på att fixa problemet, jag känner i alla fall inget.
Skulle du gilla om dom fixade rysshoppet på riktigt?
Om jag skall vara ärligt så skulle jag i så fall bara vänja mig vid det. Det spelar ingen roll.
mitt pw är hejsan123
sluta nu
Nice att fragbite är uppe igen iaf, även fast det är segt! :/
Om inget annat borde ni lägga ut informationen för oss användare så vi vet vilka vi kan DDOSa :}
finns det inga sätt alls att skydda sig mot DDOS? eller ska man bara sitta där och ge upp för dessa p12-hackers?
Btw, säkert trojan i ankfest-fusket som skickar trafik till fragbite. Liksom, varför släppa ett eacfusk public bara sådär. De förberedde sig bara inför ddoset...
Konstigt att de släpper fusk precis innan.
Coincidence? I think not.
#50, Ta det lugnt. Såg bara att dMC la upp en tråd strax innan fragbite blev dosat men en guide hur man använder det.
Hoppas allt blir bättre snart igen!
Kärlek
Tackar för mig.
<3
Ändå ingen som gillar wmb :-$
EDIT:
#39 Tur att han menade allvar. Eller inte.
http://rakaka.se/?newsID=15792 #comment-126107783
#43 Du kan inte ha mycket vett bakom pannbenet. Det fusket släpptes för ca 2 år sedan när EAC3 var "nytt". Isåfall ska då fragbite ddosats i två år? Nja. Låter inte rimligt.
Det tredje alternativet, som nästan alltid är det som används, är att man väntar tills ungarna inte orkar längre. Det hör till saken att man kan hitta DDoSare om dom är sopor, men folk som vet vad dom gör kan i princip bli ospårbara.
Om man är ultrasuperbäst och har galen utrustning kanske man kan filtrera ut rätt mycket av tramset. Men om man ska förklara vad problematiken är på enkel nivå så måste man titta i varje paket för att se om det ska in i nätet eller blockeras... och själva tittandet i miljontals paket är det som slöar ner sidan.
Kan ni inte bara ge dom databasen och skita i att dela med er av saltet? :pPppPPpPPPpppPPppPP
Inte följ CS ett dugg (om du ens har något med det att göra) senaste halvåret.
Var har han gjort eftersom det är så här viktigt för att få tag i hans uppgifter?
Det är en enskild person som sitter i vår kanal, sluta generalisera.
De DDoSade även caSio o suave av samma anledning så....
..... rätt komiskt och en invecklad berättelse ligger även till följd av dessa tragiska händelser där #60 mycket väl är inblandad.
I-net-kriget har bara börjat :-)
Varken "hoffe o co" (vad jag vet) eller lurphan är inblandade i DDoS attackerna mot fragbite.
Hoffe sitter o ddosar för att han vill ha fusk som han tror att jag har.
Simpelt.
Men polisanmäl iaf, de blir ägda då. Det finns även lagar i Sverige mot DDOS som inte räknas in i dataintrångs-lagen. Man kan få upp till 10 års fängelse.
wmb-1H har klart och tydligt i sin kommentar #66 skrivit följande -
Dom är ute efter mitt IP så dom kon DDoSa/utpressa mig på ett fusk som dom påstås fungerar till dagens easy-anti-cheat klienter (G4Uplay etc)
Vilket tydligen inte stämmer enligt wmb-1H då han påstår att han inte har något fusk... vilket låter troligt i mina öron.
(Då inget fusk ska fungera på G4U-play eftersom dom har anti ESP, anti aimfov etc.)
Alltså vill Ankfest framför allt (Hoffe AKA. DDoS Hypen) blackmaila hans IRLS (suAzo och caSio) på DDoS vilket han har gjort i flera dagar nu... då dom inte har kunnat gå online. Och "Hoffe" DDoSar hans vänner (caSio och suAzo) för att försökta få fram detta fusk (som tydligen inte finns) då man inte kan fuska på G4U-play.
"Jag kommer DDoSa er tills ni ger mig fusket" - Hoffe @ #Ankfest
Jag är varken wmb-1H, caSio eller suAzo... jag är bara insatt i bråket/tjafset atm och följer det.
Edit; Med andra ord med wmb's ip ska dom hota honom med DDoS tills han skickar fusket som mest troligt inte ens existerar.
Därför DDoSar dom fragbite för att få tag på wmbs ip (Tror jag iaf)
Det här har inget med AnkFEST överhuvudtaget att göra och vi hoppas allt gott åt Fragbite.
Din dumma jävla idiot. Du tror på fullt allvar att dom har skills nog för att sitta o DDoSa folk men inte kan släpa fram IP:t till en snubbe som sitter på nätet hela jävla dagarna? Jag lärde mig också flyga innan jag kunde krypa. Pajasjävel.
Då jag vet att de flesta i AnkFest har tillägnat sin tid i CS-Scenen inte bara till att spela Counter-Strike, utan att hota med DDoS och hacka hemsidor är ni faktiskt kända för på internet. (Det kan ni inte förneka) Jag tror det flesta håller med mig.
Och åter igen så har jag ju tydligen rätt då "lurphan?" säger i sin kommentar #77 att "bastard" DDoSade fragbite för att få en "viss persons" IP, med stor sannolikhet så var den personen wmb-1H.
Btw "Det här har inget med AnkFEST överhuvudtaget att göra och vi hoppas allt gott åt Fragbite." - lurphan?
Det citatet tycker jag definitivt inte stämmer då ni har hackat fragbite och andra internet hemsidor tidigare och skrivit så som #AnkFEST #AnkFEST över hela hemsidan... liknade hack som gjordes på infernoonline's hemsida...
Så om ni har hackat fragbite tidigare så hoppas jag verkligen att ni har slutat med det och växt upp då du säger att "och vi hoppas allt gott åt fragbite." Men det är inte direkt konstigt att folk anklagar er... då alla vet att ni har tillägnat mycket tid till att sabotera CS-Scenen och det kan ni faktiskt inte förneka "AnkFest".
#78 Helt seriöst orkar jag inte ens svara på din kommentar då du är fullkomligt inkompetent, men iaf....
Lilla vännen, det är svårare att få någons IP en att DDoSa. Det är det som är själva poängen.
Tack hej.
"Okej, förlåt att jag anklagade AnkFest men enligt många personer på NÄTET så brukar dom/ni faktiskt stå för det mesta skadegörelse som görs på nätet. "
Jo visst.
Det går inte att förneka att mycket skit har gjorts i vårt namn på nätet, till mestadels är detta fanboys till oss som vill bevisa för oss att de kan haxxa och de förtjänar @ i kanalen.
Det är en ond cirkel, det dem inte förstår är att sådant är knappast imponerande, att hacka en random esport site och tro att man ska få stående obvationer är nästintill gränsen för mentalhandikapp enligt mig.
"Då jag vet att de flesta i AnkFest har tillägnat sin tid i CS-Scenen inte bara till att spela Counter-Strike, utan att hota med DDoS och hacka hemsidor är ni faktiskt kända för på internet. (Det kan ni inte förneka) Jag tror det flesta håller med mig."
Läs ovanstående svar.
"Och åter igen så har jag ju tydligen rätt då "lurphan?" säger i sin kommentar #77 att "bastard" DDoSade fragbite för att få en "viss persons" IP, med stor sannolikhet så var den personen wmb-1H.
Btw "Det här har inget med AnkFEST överhuvudtaget att göra och vi hoppas allt gott åt Fragbite." - lurphan?
Det citatet tycker jag definitivt inte stämmer då ni har hackat fragbite och andra internet hemsidor tidigare och skrivit så som #AnkFEST #AnkFEST över hela hemsidan... liknade hack som gjordes på infernoonline's hemsida... "
Och hur menar du att du hade rätt där?
Att dra en sådan generalisering för EN person i en kanal gör en viss sak och skylla på att ALLA i AnkFEST på samma sätt, det går bara inte.
Det är som att hålla hela Nordkoreas befolkning ansvariga för deras totalitära-stat.
Som sagt så är det till mestadels fanboys till oss, och inte de verkliga AnkFEST medlemmarna.
Inferno-Online hacket står ytterligare en fanboy till oss bakom, vi hjälpte IO's få tag på den personen genom att ge ut IP-adress, personuppgifter etc från vårat forum till dem.
"Så om ni har hackat fragbite tidigare så hoppas jag verkligen att ni har slutat med det och växt upp då du säger att "och vi hoppas allt gott åt fragbite." Men det är inte direkt konstigt att folk anklagar er... då alla vet att ni har tillägnat mycket tid till att sabotera CS-Scenen och det kan ni faktiskt inte förneka "AnkFest""
Det var länge sedan som jag och dMC gjorde en total omvändning och försökte få AnkFEST legalt, b.la så har vi styrt upp VPN-tunnlar som går att köpa, satt upp ett forum där folk kan prata om allt möjligt men en inriktning på IT-säkerhet.
Det där måste vara det dummaste argumentet jag någonsin skådat..
Så du anser att man kan hålla hela USA's befolkning ansvariga för da phat atombomb mot Hiroshima?
De avsatte ju inte presidenten...
Schysst argument!
Nä men på riktigt, nej du har rätt, jag vill inte kicka eller banna personen ur AnkFEST för han är en skön person och har gjort många tråkiga nätter roliga.
Jag håller inte med om vad han gör, men jag gillar honom som person för det.
#83 Det är inte första gången ni gör något mot fragbite/esport-sidor. Faktum är att det här kanske är den 8de gången. Du kanske minns den gången _du_ hackade ett skribentkonto och la upp en massa bilder på fisher senast.
Well, iallafall. Jag är trött på att höra att du är oskyldig då jag vet att du inte är det, och att du är minst lika inblandad som alla andra. Faktum är lurphan att man kan inte förändras på så sätt att efter 4år av sabotage, att man helt plötsligt blir förändrad..
Du och dina ankfestgrabbar gör inget nyttigt eller vettigt på nätet, ni spelar inte CS till o börja med, sen så ddosar ni och tjafsar med allt folk bara. Jag fattar bara inte principen att det kan vara så pass kul att ddosa och sabotera folks sidor och folks privata internet osv.
Jag kan inte förstå hur du kan sitta och försvara sådana p12or som tycker att det är jätteskoj att DDOSA en annan privat persons internet. Det är onödigt, det finns inget vettigt med att ddosa en privat person, eftersom han _ringer_ sin ISP ifall han blir ddosad, simpelt.
Personligen när ni har DDoSat mig, så har jag alltid bytt IP-adress på loppet av 15minuter. Sedan ifall jag vet vem som ddosar, så tar jag det personligt och ringer hem till dennes förälder, jag brukar oftast veta vem som DDoSar.
Jag har haft mina tider då jag ringt hem till dina föräldrar lurphan och pratat med de om att du DDoSar mig bl.a. andra.
Jag blir så jävla sur för att ni satt här om dagen och ddosade mina vänner för att ni trodde att de hade fusk till EAC3 (suAzo, casio). Vill bara poängtera att det hela slutade fint, de bytte IP-adress och de har fått en läxa av mig när det gäller att gömma IP-adresser och annat.
Vill bara påpeka att det var så otroligt omoget av dina grabbar och dig bl.a. alla dessa år när ni enbart har suttit och saboterat. Och du kommer aldrig bli sedd som en vettig person om inte du börjar be folk om ursäkt, för folk kommer aldrig kunna acceptera vad du ens gör för AnkVPN. Så det är ingen idé att försöka bygga upp ett förtroende för dig, för det har folk redan tappat för flera år sedan.
Polisanmäl fTW^
Det gäller att skilja på gångerna när jag och dMC gjort något gentemot alla gånger fanboys gjort saker.
När bilderna på fisher lades upp så vart det återigen fanboys, det kan du inte förneka, jag vet att vi båda vet vem det var.
"Well, iallafall. Jag är trött på att höra att du är oskyldig då jag vet att du inte är det, och att du är minst lika inblandad som alla andra. Faktum är lurphan att man kan inte förändras på så sätt att efter 4år av sabotage, att man helt plötsligt blir förändrad.."
Tyvärr så har jag varit oskyldig i nästan alla gånger du har anklagat mig. Du är bara så inbiten på att allt skit som händer så är det jag som skulle ha gjort detta. Hur gick det med Inferno Online t.ex? Jag hjälpte de att hitta den som var den skyldiga och ändå så fortsätter du att anklaga mig.
Folk förändras, så är det bara. Deal with it.
"Du och dina ankfestgrabbar gör inget nyttigt eller vettigt på nätet, ni spelar inte CS till o börja med, sen så ddosar ni och tjafsar med allt folk bara. Jag fattar bara inte principen att det kan vara så pass kul att ddosa och sabotera folks sidor och folks privata internet osv. "
Så om man inte spelar CS, då gör man inget vettigt på internet eller?
Vi DDoS:ar ingen längre, vi har slutat med allt trams för länge sedan, fortfarande så är det du och annat folk som är så fast beslutna om att folk inte kan förändras som fortfarande ger oss skit för allting.
"Jag kan inte förstå hur du kan sitta och försvara sådana p12or som tycker att det är jätteskoj att DDOSA en annan privat persons internet. Det är onödigt, det finns inget vettigt med att ddosa en privat person, eftersom han _ringer_ sin ISP ifall han blir ddosad, simpelt."
Jag försvarar inte. Jag säger att jag inte håller med om vad han gör men han är fortfarande en skön person i mina ögon.
"Jag blir så jävla sur för att ni satt här om dagen och ddosade mina vänner för att ni trodde att de hade fusk till EAC3 (suAzo, casio). Vill bara poängtera att det hela slutade fint, de bytte IP-adress och de har fått en läxa av mig när det gäller att gömma IP-adresser och annat."
Du får nog ta och sluta med din generalisering, en persons gärningar
kan inte reflekteras över en grupp människor.
Tyvärr, "AnkFEST" har inte DDoS:at dina vänner.
"Vill bara påpeka att det var så otroligt omoget av dina grabbar och dig bl.a. alla dessa år när ni enbart har suttit och saboterat. Och du kommer aldrig bli sedd som en vettig person om inte du börjar be folk om ursäkt, för folk kommer aldrig kunna acceptera vad du ens gör för AnkVPN. Så det är ingen idé att försöka bygga upp ett förtroende för dig, för det har folk redan tappat för flera år sedan. "
Vi har redan över 40 kunder hittils, så jag skulle påstå att det börjar gå rätt väl för VPN-tjänsten.
Inga klagomål, bara fått positiv respons från de som köpt tjänsten.
Ett hett lästips för dig är:
http://amber.kottnet.net/ankfe st.txt
Där kan du läsa om hur vi tar avstånd från precis allting.
Ha det bra, puss.
Vänta nu, var det inte ni som "försökte" rentvå ert namn. De höll i en vecka och sedan så kollar man er topic nu så bryter ni mot PUL och sedan olaga hot från dMC's sida. Jag har nu gett alla uppgifter till fragbite och jag känner att det är komiskt att ni gör på de sättet.
Och 19:31:33) -› Topic: Välkommen till AnkFEST - http://AnkFEST.org | AnkVPN driftstatus: Online Jourtelefon: 0705320918 Läs och begrunda: http://amber.kottnet.net/ankfe st.txt http://amber.kottnet.net/LIST% 20OF%20NIGGERS.txt <- Jag har tröttnat nu, Liban.
(19:31:33) -› Set by Q on 16/01/2011 - 14:38:43 (4h 52m ago)
AnkFEST gör bort sig igen
Ni kanske redan vet att AnkFEST & ankungarna sitter och ddosar fragbite.
Lurphan försöker gång på gång att rentvå sitt namn, men om ni kollar - http://www.fragbite.se/?newsID =17619#comment86
Så är det bara skrattretande.
Nu när vi kollar i AnkFEST QuakeNet kanal så ser vi att de både hotar wmb (mig) och lägger ut personuppgifter (vilket bryter mot PUL).
Kan citera dMC i slutet av textfilen där han försöker hänga ut min familj (som knappt bryr sig om dessa människor).
"Ta till dig nu och lägg ned. Det här är din sista varning. Ditt liv kommer bli till ett helvete annars. Vem vet.. Kanske bananlådan du kom hit i?"
Diskutera:
Vad har dMC och lurphan för sjukdom tror ni? Jag tror att de båda lider av personlighetsstörningar / skitzofreni eftersom de gång på gång påpekar att AnkFEST är oskyldiga.
"
<zomgplayer> jag la bara upp de i #antiankfest
Fortfarande inte jag som ddosar fragbite:
(21:19:25) (@bastardX) ludwig, i think u should start a thread on forum
(21:19:34) (@bastardX) so that ppl don`t blame u for the ddos
(21:19:37) (@bastardX) and only me
(21:19:39) (@bastardX) :-)
(21:24:15) (bastardX) serious man
(21:24:18) (bastardX) i don`t want
(21:24:19) (bastardX) ankfest
(21:24:21) (bastardX) to be blamed
(21:24:24) (bastardX) of all the shit i do
(21:24:27) (bastardX) i ddos ppl 24/24
(21:24:29) (bastardX) wtf
(21:24:30) (bastardX) :-)))
Och vad dMC har skrivit i en textfil rör inte mig, det är hans eget val vad han väljer att skriva så sluta prata med mig nu.
Ni sitter och tjuter över allt som händer, tror ni inte sånt här hänt 10år tillbaka också eller?
Ni sitter och RÅGNÄLLER, gör något åt det istället. Det kommer alltid finnas folk som leker med säkerhetshål etc, sluta grina och släpp det.