×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

CPL

CPL offentliggör åtta turneringar under 2006

1
CPL har offentliggjort sin World Tour för 2006. På återstoden av året ska man hinna med inte mindre än åtta turneringar runt om i världen. Turneringarna agerar kval för finalspelet som äger rum på CPL Winter i Dallas. Man har inte offentliggjort någon total prissumma för stoppen ännu, men på det allra första evenemanget i Singapore har man spikat $25 000, drygt 180 000 svenska riksdaler.
För svensk del är det intressantaste stoppet det i Jönköping mellan den 30 november och 3 december. Det är nog inte en allt för vild gissning att det stoppet äger rum på Dreamhack Winter.

De två huvudspelen för turneringarna ska vara Counter-Strike 1.6 och Quake 3. Schemat för hela hösten i CPL-väg ser ut så här:
15-17 september i Singapore
20 oktober i Chile
26 oktober i Sydkorea
28 oktober i Kina
10 november i Australien
15 november i Brasilien
24 november i Italien
30 november i Jönköping, Sverige
13 december finaler i Dallas, USA
Än så länge har det bara släppts någorlunda detaljerad information om stoppet i Singapore. Prisfördelningen i CS-turneringen ser där ut så här:
1. $10 000 och resa till finalerna
2. $5 000
3. $2 500
4. $2 000
5. $1 750
6. $1 500
7. $1 250
8. $1 000
Mer information om de enskilda stoppen väntas följa närmare inpå evenemangen. CPL:s officiella uttalande finner ni här. Mer information om det nordiska CPL-stoppet finns på den officiella hemsidan.

97 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 97 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..