×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Svenska E-Sportcupen

Svecup: Bischu kammar hem SC2 i Västerås

1
Efter att ha spelat under eftermiddagen står det klart att Bischu kvalat in till Svenska E-sportcupens årsfinal efter en vinst över MorroW i finalen.
Både Jesper "Bischu" Johansson och Stefan "MorroW" Andersson spelade delfinalen i Norrköping förra månaden, och där var det MorroW som vann mötet spelarna emellan med jämna 3-2. Annorlunda blev det dock i Västerås, där båda två lyckades ta sig till delfinalens slutskede.

Fyra kartor behövdes för att Johansson skulle kunna lyfta armarna för sista gången i denna turnering. Trots att han är missnöjd med sin insats gick det hela vägen, mycket tack vare en aningen panikartad all-in i slutskedet.

– Det var ett väldigt dumt beslut, men det gick hem, berättade Bischu för TV4 efter finalen.

I och med vinsten är Bischu 30 000 kronor rikare och äve nklar för finalerna i Göteborg i slutet av året, medan MorroW förlorat ännu en final i ett Svecup-stopp. Om det blir någon tredje gång gilt återstår att se.
Slutplaceringar
1. Bischu – 30 000 SEK & plats till finalerna
2. MorroW – 10 000 SEK
3-4. Cytoplasm
3-4. HoBbe

Spelare klara för finalen i Göteborg
Norrköping: NaNiwa
Västerås: Bischu
Jönköping: Spelas den 13 oktober

4 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 4 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..