×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

hur skulle ni göra?

Postat av safeuse den 18 December 2011, 13:50
9 kommentarer · 296 träffar
Hej.

När du går en gata med mycket människor, är det då du som ska akta dig och vika av för att inte krocka? Eller är det alltid du som bestämmer vägen och andra som får akta sig?
Hur gör ni, varför?


Du är stående på en buss, en framför dig vill komma åt stoppknappen. Utan att du behöver flytta dig flytta dig så kommer han åt stoppknappen utan problem.Men rent spontant kan det bli att man flyttar sig ändå för att ge personen mer plats.

Vad tycker ni är mest rätt? Ifall du skulle känt personen hade du inte flyttat dig, utan det är just bara för det är en främling som man är lite försiktig. Vill inte framstå på något sätt som uppnosig, dessvärre blir man lätt taget för det bara för man inte följer alla sociala normer.


Har ni några åsikter om ämnet?
Något ni själva tänker på?
Föregående tråd
Nästa tråd

9 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 9 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..