×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
Något gick fel.
Logga in med Facebook
  • Facebook
  • Google

Evenemang

Ditt önskade användarnamn, minst 2 och högst 30 tecken
Minst sju (7) tecken
Upprepa ditt lösenord
Du behöver komma åt epostadressen för att bekräfta din registrering
Upprepa din epostadress
Genom att kryssa i rutan accepterar du Fragbites användaravtal samt Fragbites Regler och förbinder dig att följa dessa samt hålla dig uppdaterad om evenutella förändringar.
Laddar hyperadvancerade autentiseringsmekanismer...
Kommer inom en inte allt för snar framtid.
Kommer förhoppningsvis innan du vet ordet av.
hjälp mig
Som besökare på Fragbite samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Läs mer om vår integritetspolicy här.
Jag förstår, ta bort denna ruta!

Tournaments open for registration

ESEA Premier Season 25

6 Juni 2017 - 1 Augusti 2017
Counter-Strike: Global Offensive
International

League Play

6 Juni 2017 - 1 Augusti 2017
International

Information

ESEA Premier is an online league hosted by the Esports Entertainment Association (ESEA).

ESEA Premier features three regions. Europe, North America, and Australia

At the end of the season, the top teams will be invited to a LAN to compete for the championship title.

Format

ESL Major League Spring: Single elimination bracket with Best-of-Three matches.
Top two advance to Premier group stage.

League Play: 
Round Robin format with Best-of-One matches.
The European league features twenty-four teams.
The North American league features twenty-four teams.
The Australian league features seventeen teams. 

Playoffs: Single elimination bracket with Best-of-Three matches.

Lag

Matcher

2017-08-04 Mythic vs. subtLe 0-1
2017-08-03 PENTA Sports vs. ALTERNATE aTTaX 0-16
2017-08-03 subtLe vs. ANTI ECO 0-1
2017-08-02 Gatekeepers vs. North Academy 1-0
2017-08-02 iGame.com vs. Planetkey 16-0
2017-08-02 iGame.com vs. BPro Gaming 0-1
2017-08-02 Pnda vs. District 7 0-1
2017-08-01 iGame.com vs. PENTA Sports 0-1
2017-08-01 Playing Ducks vs. Wysix 0-1
2017-08-01 PENTA Sports vs. Wysix 1-0

Australia ställningar

# Team M W L T OW OL RW RL RD P
1 Chiefs eSports Club 14 13 1 0 0 0 43 1 42 39
2 Legacy 14 10 4 0 0 0 10 4 6 30
3 Tainted Minds 12 8 4 0 0 0 8 4 4 24
4 AVANT GARDE 11 7 4 0 0 0 22 4 18 21
5 Funkd 13 7 6 0 0 0 7 6 1 21
6 Dark Sided 8 6 2 0 0 0 6 2 4 18
7 MastermindsGC 12 5 5 2 0 0 5 5 0 17
8 Funky Monkey's 12 5 7 0 0 0 20 37 -17 15
9 CORVIDAE 11 4 6 1 0 0 4 6 -2 13
10 Team Immunity 4 3 1 0 0 0 18 1 17 9
11 syncs m0ney cr3w 7 2 4 1 0 0 2 4 -2 7
12 Incept 5 2 3 0 0 0 2 3 -1 6
13 Athletico Esports 9 2 7 0 0 0 2 37 -35 6
14 R!OT Gaming 5 1 4 0 0 0 1 4 -3 3
15 Team Skyfire 9 1 8 0 0 0 1 8 -7 3
16 Node 9 1 8 0 0 0 1 8 -7 3
17 Team Question Mark 3 0 1 2 0 0 0 1 -1 2
18 Astral Influence 2 0 2 0 0 0 0 17 -17 0

Australia matcher

2017-08-01 12:05 AVANT GARDE vs. Funkd 1-0
2017-07-31 12:09 Chiefs eSports Club vs. Tainted Minds 1-0
2017-07-27 13:40 MastermindsGC vs. Legacy 0-1
2017-07-27 13:27 TRIDENT vs. Funkd 0-1
2017-07-27 13:10 Grayhound Gaming vs. Athletico Esports 1-0
2017-07-27 12:15 Riotous Raccoons vs. Funky Monkey's 1-0
2017-07-27 10:53 Funky Monkey's vs. AVANT GARDE 0-16
2017-07-26 14:02 MastermindsGC vs. Riotous Raccoons 0-1
2017-07-25 13:30 Chiefs eSports Club vs. AVANT GARDE 1-0
2017-07-25 12:41 Chiefs eSports Club vs. Funkd 1-0
2017-07-24 12:00 Legacy vs. CORVIDAE 1-0
2017-07-24 11:00 AVANT GARDE vs. CORVIDAE 1-0
2017-07-20 13:26 Legacy vs. Funkd 1-0
2017-07-20 12:35 Athletico Esports vs. Funkd 0-1
2017-07-19 13:05 TRIDENT vs. Riotous Raccoons 0-1
2017-07-19 12:30 Tainted Minds vs. MastermindsGC 0-1
2017-07-19 12:00 TRIDENT vs. Grayhound Gaming 0-1
2017-07-18 13:30 Chiefs eSports Club vs. Riotous Raccoons 1-0
2017-07-18 11:35 Tainted Minds vs. Funky Monkey's 1-0
2017-07-18 11:00 Chiefs eSports Club vs. MastermindsGC 1-0
2017-07-17 12:01 CORVIDAE vs. Legacy 0-1
2017-07-16 12:00 Grayhound Gaming vs. Funky Monkey's 1-0
2017-07-16 12:00 Tainted Minds vs. CORVIDAE 0-1
2017-07-13 13:31 Node vs. Funkd 0-1
2017-07-13 13:10 AVANT GARDE vs. Grayhound Gaming 0-1
2017-07-13 11:03 Athletico Esports vs. Riotous Raccoons 0-1
2017-07-13 10:00 Chiefs eSports Club vs. Funky Monkey's 16-0
2017-07-12 14:17 Tainted Minds vs. Riotous Raccoons 0-1
2017-07-11 12:09 Team Skyfire vs. CORVIDAE 0-1
2017-07-10 13:40 MastermindsGC vs. Node 1-0
2017-07-10 12:36 Legacy vs. TRIDENT 1-0
2017-07-10 11:11 Legacy vs. AVANT GARDE 0-1
2017-07-10 11:09 Chiefs eSports Club vs. Dark Sided 1-0
2017-07-06 14:00 Funky Monkey's vs. Athletico Esports 16-0
2017-07-06 13:10 Grayhound Gaming vs. Tainted Minds 0-1
2017-07-06 13:10 Riotous Raccoons vs. AVANT GARDE 1-0
2017-07-06 12:00 CORVIDAE vs. Riotous Raccoons 1-0
2017-07-06 12:00 Funky Monkey's vs. Funkd 0-1
2017-07-06 12:00 Chiefs eSports Club vs. Grayhound Gaming 1-0
2017-07-06 11:30 AVANT GARDE vs. Tainted Minds 0-1
2017-07-06 11:00 Chiefs eSports Club vs. Legacy 1-0
2017-07-05 13:30 TRIDENT vs. Node 1-0
2017-07-05 11:00 Dark Sided vs. Legacy 1-0
2017-07-04 12:30 CORVIDAE vs. TRIDENT 1-0
2017-07-04 12:05 MastermindsGC vs. Team Skyfire 1-0
2017-07-02 14:10 Grayhound Gaming vs. Funkd 1-0
2017-07-02 12:07 MastermindsGC vs. Funkd 1-0
2017-06-29 13:10 Team Skyfire vs. Funky Monkey's 0-1
2017-06-29 13:05 Dark Sided vs. Tainted Minds 1-0
2017-06-29 12:11 MastermindsGC vs. TRIDENT 0-1
2017-06-29 11:09 Team Skyfire vs. Riotous Raccoons 0-1
2017-06-29 11:08 CORVIDAE vs. Funky Monkey's 1-0
2017-06-28 13:38 Dark Sided vs. TRIDENT 1-0
2017-06-27 13:35 AVANT GARDE vs. Node 1-0
2017-06-27 13:35 Legacy vs. Athletico Esports 1-0
2017-06-27 12:09 Legacy vs. Grayhound Gaming 0-1
2017-06-26 13:05 Node vs. Incept 0-1
2017-06-26 13:00 Chiefs eSports Club vs. Tainted Minds 0-1
2017-06-26 12:00 AVANT GARDE vs. TRIDENT 1-0
2017-06-26 11:05 Chiefs eSports Club vs. syncs m0ney cr3w 1-0
2017-06-22 13:02 syncs m0ney cr3w vs. Node 0-1
2017-06-22 12:30 AVANT GARDE vs. Funkd 0-1
2017-06-22 11:00 AVANT GARDE vs. Funky Monkey's 0-1
2017-06-21 13:10 Athletico Esports vs. Incept 0-1
2017-06-21 12:00 Athletico Esports vs. Node 1-0
2017-06-21 12:00 Dark Sided vs. MastermindsGC 1-0
2017-06-21 12:00 Legacy vs. Incept 1-0
2017-06-21 11:05 Legacy vs. Tainted Minds 0-1
2017-06-20 12:00 Team Skyfire vs. Funkd 0-1
2017-06-20 11:10 R!OT Gaming vs. Team Skyfire 1-0
2017-06-20 11:10 Chiefs eSports Club vs. CORVIDAE 1-0
2017-06-15 14:09 Dark Sided vs. Team Immunity 0-1
2017-06-15 13:06 Team Immunity vs. Athletico Esports 16-0
2017-06-15 12:31 Dark Sided vs. Funky Monkey's 1-0
2017-06-15 12:29 syncs m0ney cr3w vs. AVANT GARDE 0-1
2017-06-15 12:14 Tainted Minds vs. Athletico Esports 1-0
2017-06-15 11:05 MastermindsGC vs. AVANT GARDE 0-1
2017-06-15 11:04 Tainted Minds vs. Funkd 1-0
2017-06-15 11:04 syncs m0ney cr3w vs. Legacy 0-1
2017-06-15 10:30 syncs m0ney cr3w vs. Team Question Mark 0-0
2017-06-15 09:00 MastermindsGC vs. Team Question Mark 0-0
2017-06-14 13:41 Team Skyfire vs. Node 1-0
2017-06-14 13:11 Team Immunity vs. MastermindsGC 0-1
2017-06-14 12:28 Athletico Esports vs. CORVIDAE 0-1
2017-06-14 12:07 Funky Monkey's vs. R!OT Gaming 1-0
2017-06-14 11:06 Chiefs eSports Club vs. Astral Influence 16-0
2017-06-14 11:06 Team Skyfire vs. Legacy 0-1
2017-06-13 12:36 Funkd vs. CORVIDAE 1-0
2017-06-12 11:00 R!OT Gaming vs. Chiefs eSports Club 0-1
2017-06-11 14:00 Incept vs. Team Immunity 0-1
2017-06-08 13:05 Athletico Esports vs. Funkd 1-0
2017-06-08 11:53 Funky Monkey's vs. MastermindsGC 1-0
2017-06-08 11:53 Dark Sided vs. Team Question Mark 1-0
2017-06-08 10:59 Dark Sided vs. Team Skyfire 1-0
2017-06-07 13:05 Chiefs eSports Club vs. Team Skyfire 1-0
2017-06-07 13:05 Tainted Minds vs. R!OT Gaming 1-0
2017-06-07 12:00 Funky Monkey's vs. Legacy 0-1
2017-06-07 12:00 Tainted Minds vs. Astral Influence 1-0
2017-06-07 12:00 Funkd vs. Incept 1-0
2017-06-06 14:00 CORVIDAE vs. syncs m0ney cr3w 0-1
2017-06-06 14:00 Legacy vs. Node 1-0
2017-06-06 13:00 Chiefs eSports Club vs. Node 1-0
2017-06-06 12:30 R!OT Gaming vs. syncs m0ney cr3w 0-1
2017-06-05 12:40 CORVIDAE vs. MastermindsGC 0-0

Europe ställningar

# Team M W L T OW OL RW RL RD P
1 Space Soldiers 17 12 2 3 0 0 27 2 25 39
2 Team Kinguin 15 13 2 0 0 0 13 2 11 39
3 FlipSid3 Tactics 15 11 3 1 0 0 11 3 8 34
4 Epsilon 15 10 5 0 0 0 10 20 -10 30
5 Nexus Gaming 15 9 6 0 0 0 9 6 3 27
6 PRIDE 18 8 8 2 0 0 8 8 0 26
7 Wysix 16 8 7 1 0 0 8 7 1 25
8 PENTA Sports 13 8 5 0 0 0 8 20 -12 24
9 Team123 18 7 9 2 0 0 7 24 -17 23
10 Fnatic Academy 14 7 6 1 0 0 7 6 1 22
11 Team Spirit 16 7 8 1 0 0 7 8 -1 22
12 North Academy 13 7 6 0 0 0 22 6 16 21
13 Gatekeepers 15 7 8 0 0 0 7 8 -1 21
14 iGame.com 15 6 8 1 0 0 21 8 13 19
15 ALTERNATE aTTaX 15 6 9 0 0 0 21 9 12 18
16 Gambit Esports 13 6 7 0 0 0 6 7 -1 18
17 Playing Ducks 15 6 9 0 0 0 6 9 -3 18
18 Gux & Friends 15 5 9 1 0 0 5 9 -4 16
19 SkitLite 9 5 4 0 0 0 5 4 1 15
20 pro100 14 5 9 0 0 0 5 9 -4 15
21 BPro Gaming 13 4 9 0 0 0 4 9 -5 12
22 Planetkey 14 2 11 1 0 0 2 26 -24 7
23 tRICKED 4 1 1 2 0 0 1 1 0 5
24 Fury Gaming 11 1 10 0 0 0 1 10 -9 3

Europe matcher

2017-08-03 18:13 PENTA Sports vs. ALTERNATE aTTaX 0-16
2017-08-02 22:14 Gatekeepers vs. North Academy 1-0
2017-08-02 22:01 iGame.com vs. Planetkey 16-0
2017-08-02 15:05 iGame.com vs. BPro Gaming 0-1
2017-08-01 22:08 iGame.com vs. PENTA Sports 0-1
2017-08-01 21:26 Playing Ducks vs. Wysix 0-1
2017-08-01 20:25 PENTA Sports vs. Wysix 1-0
2017-08-01 20:22 Team123 vs. North Academy 0-1
2017-08-01 19:20 PENTA Sports vs. Gux & Friends 1-0
2017-08-01 18:05 Playing Ducks vs. North Academy 0-1
2017-08-01 15:05 PRIDE vs. iGame.com 0-1
2017-07-31 22:11 Planetkey vs. Wysix 0-1
2017-07-31 21:00 PENTA Sports vs. pro100 1-0
2017-07-31 21:00 Team123 vs. Wysix 1-0
2017-07-31 19:05 Playing Ducks vs. iGame.com 0-1
2017-07-31 18:25 Gatekeepers vs. PRIDE 0-1
2017-07-31 17:03 iGame.com vs. Epsilon 1-0
2017-07-30 21:02 Playing Ducks vs. Gux & Friends 0-1
2017-07-28 20:01 ALTERNATE aTTaX vs. Team123 1-0
2017-07-27 21:00 BPro Gaming vs. Wysix 0-1
2017-07-27 20:00 Gatekeepers vs. FlipSid3 Tactics 0-1
2017-07-27 19:15 PRIDE vs. Gux & Friends 0-1
2017-07-27 18:10 FlipSid3 Tactics vs. PRIDE 0-1
2017-07-27 17:05 FlipSid3 Tactics vs. Team123 1-0
2017-07-26 21:20 Team Spirit vs. Gux & Friends 1-0
2017-07-26 21:15 Gatekeepers vs. Team Kinguin 0-1
2017-07-26 20:30 PENTA Sports vs. Space Soldiers 0-1
2017-07-26 20:15 pro100 vs. FlipSid3 Tactics 0-1
2017-07-26 19:15 PENTA Sports vs. Epsilon 0-1
2017-07-26 19:10 FlipSid3 Tactics vs. Gux & Friends 1-0
2017-07-26 18:05 Space Soldiers vs. PRIDE 1-0
2017-07-26 18:05 FlipSid3 Tactics vs. Epsilon 0-1
2017-07-26 17:05 FlipSid3 Tactics vs. Space Soldiers 1-0
2017-07-26 15:21 Team123 vs. Space Soldiers 0-16
2017-07-25 22:51 Gux & Friends vs. Wysix 1-0
2017-07-25 21:14 BPro Gaming vs. Planetkey 0-1
2017-07-25 21:11 Wysix vs. ALTERNATE aTTaX 1-0
2017-07-25 19:58 Nexus Gaming vs. pro100 1-0
2017-07-25 19:03 PENTA Sports vs. PRIDE 1-0
2017-07-25 19:03 North Academy vs. Team Spirit 0-1
2017-07-25 18:01 PENTA Sports vs. Nexus Gaming 1-0
2017-07-25 18:01 Epsilon vs. PRIDE 1-0
2017-07-24 19:57 Team Spirit vs. Space Soldiers 0-1
2017-07-24 19:57 Epsilon vs. Nexus Gaming 1-0
2017-07-24 18:51 Epsilon vs. Team Kinguin 0-1
2017-07-24 17:55 Nexus Gaming vs. PRIDE 0-1
2017-07-23 16:59 Fnatic Academy vs. Gux & Friends 1-0
2017-07-21 18:11 Nexus Gaming vs. Team Spirit 1-0
2017-07-20 21:25 Team Spirit vs. Wysix 0-1
2017-07-20 21:17 ALTERNATE aTTaX vs. Planetkey 1-0
2017-07-20 20:05 pro100 vs. BPro Gaming 0-1
2017-07-20 20:05 Team Spirit vs. Epsilon 0-1
2017-07-20 19:13 Space Soldiers vs. pro100 1-0
2017-07-20 18:06 Space Soldiers vs. Nexus Gaming 1-0
2017-07-19 22:10 Fury Gaming vs. Wysix 0-1
2017-07-19 21:12 Gatekeepers vs. Wysix 0-1
2017-07-19 21:12 North Academy vs. Space Soldiers 0-1
2017-07-19 21:10 Fnatic Academy vs. iGame.com 1-0
2017-07-19 20:15 North Academy vs. Team Kinguin 0-1
2017-07-19 20:05 Team Spirit vs. ALTERNATE aTTaX 1-0
2017-07-19 20:04 Epsilon vs. Gatekeepers 1-0
2017-07-19 19:10 pro100 vs. iGame.com 1-0
2017-07-19 18:03 Team Kinguin vs. pro100 1-0
2017-07-19 18:03 Playing Ducks vs. BPro Gaming 1-0
2017-07-18 21:00 Epsilon vs. Space Soldiers 0-1
2017-07-18 20:00 Fury Gaming vs. Playing Ducks 0-1
2017-07-18 19:00 Team Spirit vs. Team Kinguin 0-1
2017-07-18 18:04 Fnatic Academy vs. Playing Ducks 0-1
2017-07-15 20:14 BPro Gaming vs. ALTERNATE aTTaX 0-1
2017-07-15 19:04 Playing Ducks vs. Gambit Esports 0-1
2017-07-15 18:01 Space Soldiers vs. BPro Gaming 1-0
2017-07-14 21:24 Gambit Esports vs. Fury Gaming 1-0
2017-07-13 22:39 Team123 vs. Nexus Gaming 0-1
2017-07-13 21:21 ex-Tricked vs. Space Soldiers 0-1
2017-07-13 21:21 Team Spirit vs. iGame.com 1-0
2017-07-13 21:11 Planetkey vs. Playing Ducks 0-1
2017-07-13 21:06 Team123 vs. pro100 0-1
2017-07-13 19:58 ex-Tricked vs. Team Spirit 0-1
2017-07-13 18:16 Team Kinguin vs. Team123 1-0
2017-07-12 20:10 PENTA Sports vs. Team Spirit 1-0
2017-07-12 17:00 FlipSid3 Tactics vs. Team Kinguin 0-1
2017-07-12 15:09 PENTA Sports vs. Team Kinguin 0-1
2017-07-11 21:00 Nexus Gaming vs. Gatekeepers 0-1
2017-07-11 20:52 Gux & Friends vs. ALTERNATE aTTaX 1-0
2017-07-11 20:02 pro100 vs. Gux & Friends 1-0
2017-07-11 20:00 Gambit Esports vs. SkitLite 0-1
2017-07-11 18:55 Gambit Esports vs. Gux & Friends 1-0
2017-07-09 19:10 FlipSid3 Tactics vs. PENTA Sports 1-0
2017-07-07 19:05 BPro Gaming vs. FlipSid3 Tactics 0-1
2017-07-06 21:11 pro100 vs. Fnatic Academy 0-1
2017-07-06 20:17 ex-Tricked vs. Epsilon 0-1
2017-07-06 20:10 FlipSid3 Tactics vs. Fnatic Academy 1-0
2017-07-05 22:10 ex-Tricked vs. Planetkey 0-1
2017-07-05 21:12 Team123 vs. Planetkey 1-0
2017-07-05 20:06 Planetkey vs. Nexus Gaming 0-1
2017-07-05 20:06 ex-Tricked vs. Gux & Friends 1-0
2017-07-05 20:05 Fury Gaming vs. Gatekeepers 0-1
2017-07-05 19:10 Team Spirit vs. Playing Ducks 1-0
2017-07-05 19:10 PRIDE vs. Team123 0-1
2017-07-04 21:00 Fnatic Academy vs. Planetkey 1-0
2017-07-04 20:10 PRIDE vs. North Academy 1-0
2017-07-04 20:10 Gambit Esports vs. Gatekeepers 0-1
2017-07-04 20:05 Team123 vs. SkitLite 1-0
2017-07-04 19:00 Epsilon vs. Gambit Esports 1-0
2017-07-03 21:10 SkitLite vs. ALTERNATE aTTaX 1-0
2017-07-03 19:05 Fnatic Academy vs. Team123 1-0
2017-06-29 21:00 Space Soldiers vs. Gatekeepers 0-1
2017-06-29 20:25 pro100 vs. Epsilon 1-0
2017-06-29 20:00 Gatekeepers vs. BPro Gaming 1-0
2017-06-29 19:15 Epsilon vs. Gux & Friends 1-0
2017-06-29 19:05 pro100 vs. Gambit Esports 0-1
2017-06-28 21:05 Team Kinguin vs. SkitLite 1-0
2017-06-28 21:00 Team123 vs. iGame.com 1-0
2017-06-28 20:05 Planetkey vs. PRIDE 0-1
2017-06-28 20:00 BPro Gaming vs. Team Spirit 1-0
2017-06-28 19:10 Fnatic Academy vs. Team Kinguin 0-1
2017-06-28 19:10 pro100 vs. Fury Gaming 1-0
2017-06-28 19:00 Gambit Esports vs. iGame.com 1-0
2017-06-27 20:55 Fnatic Academy vs. Wysix 1-0
2017-06-27 20:55 SkitLite vs. Nexus Gaming 0-1
2017-06-27 20:02 Playing Ducks vs. Team Kinguin 0-1
2017-06-27 20:02 Gambit Esports vs. Wysix 0-1
2017-06-27 19:13 Fnatic Academy vs. Gambit Esports 1-0
2017-06-27 19:13 ALTERNATE aTTaX vs. Nexus Gaming 0-1
2017-06-27 18:24 Playing Ducks vs. pro100 1-0
2017-06-26 20:00 Team123 vs. iGame.com 0-0
2017-06-22 21:02 Space Soldiers vs. Team Kinguin 1-0
2017-06-22 18:10 Team Kinguin vs. Gambit Esports 1-0
2017-06-22 18:05 Fnatic Academy vs. BPro Gaming 0-1
2017-06-22 17:10 Fnatic Academy vs. North Academy 0-1
2017-06-21 21:20 Gatekeepers vs. iGame.com 0-1
2017-06-21 21:05 North Academy vs. ALTERNATE aTTaX 1-0
2017-06-21 21:05 Fury Gaming vs. tRICKED 0-1
2017-06-21 21:04 BPro Gaming vs. Team Kinguin 0-1
2017-06-21 20:08 Gatekeepers vs. Team Spirit 0-1
2017-06-21 19:00 Fury Gaming vs. ALTERNATE aTTaX 0-1
2017-06-21 18:05 Nexus Gaming vs. Team Kinguin 1-0
2017-06-20 20:10 Planetkey vs. PRIDE 0-0
2017-06-19 22:06 Wysix vs. Space Soldiers 0-1
2017-06-19 21:04 Wysix vs. SkitLite 0-1
2017-06-15 21:20 SkitLite vs. Gux & Friends 1-0
2017-06-15 21:15 ALTERNATE aTTaX vs. Epsilon 0-1
2017-06-15 21:10 Team123 vs. Gatekeepers 1-0
2017-06-15 20:10 Gux & Friends vs. Planetkey 0-1
2017-06-15 20:10 ALTERNATE aTTaX vs. Playing Ducks 0-1
2017-06-15 20:05 FlipSid3 Tactics vs. Team Spirit 1-0
2017-06-15 19:10 Fury Gaming vs. PRIDE 0-1
2017-06-14 22:15 Gatekeepers vs. Planetkey 1-0
2017-06-14 21:30 FlipSid3 Tactics vs. SkitLite 1-0
2017-06-14 20:03 Planetkey vs. FlipSid3 Tactics 0-1
2017-06-14 20:03 BPro Gaming vs. Gux & Friends 0-1
2017-06-14 20:02 Gambit Esports vs. PRIDE 1-0
2017-06-14 19:04 North Academy vs. Gambit Esports 1-0
2017-06-13 21:15 North Academy vs. Wysix 1-0
2017-06-13 20:29 Space Soldiers vs. Playing Ducks 1-0
2017-06-13 20:07 Epsilon vs. Planetkey 1-0
2017-06-13 19:09 North Academy vs. Nexus Gaming 0-1
2017-06-13 19:05 Playing Ducks vs. Team123 0-1
2017-06-08 21:10 Fury Gaming vs. Nexus Gaming 0-1
2017-06-08 20:12 tRICKED vs. ALTERNATE aTTaX 0-1
2017-06-08 18:05 iGame.com vs. Nexus Gaming 1-0
2017-06-07 22:08 Fnatic Academy vs. PRIDE 0-1
2017-06-07 21:03 iGame.com vs. Fury Gaming 0-1
2017-06-07 20:05 Team123 vs. PENTA Sports 0-1
2017-06-07 18:25 Epsilon vs. North Academy 0-16
2017-06-06 20:00 ALTERNATE aTTaX vs. PRIDE 0-1

North America ställningar

# Team M W L T OW OL RW RL RD P
1 Rise Nation 13 11 2 0 0 0 26 2 24 33
2 Mask Off 12 10 2 0 0 0 10 2 8 30
3 RONIN 14 10 4 0 0 0 10 4 6 30
4 Miami Flamingos eSports 14 10 4 0 0 0 10 4 6 30
5 Mythic 16 10 6 0 0 0 10 6 4 30
6 EanixGG 14 9 5 0 0 0 9 5 4 27
7 Pnda 14 9 5 0 0 0 9 5 4 27
8 FGE 13 8 5 0 0 0 8 5 3 24
9 Denial eSports 14 8 6 0 0 0 8 6 2 24
10 subtLe 14 7 7 0 0 0 7 7 0 21
11 Beacon 14 7 7 0 0 0 7 7 0 21
12 Blight Gaming 12 6 6 0 0 0 6 6 0 18
13 ex-Synthetik 13 6 7 0 0 0 6 7 -1 18
14 EnterGG 12 5 7 0 0 0 20 7 13 15
15 FRENCH CANADIANS 7 5 2 0 0 0 5 2 3 15
16 Ajax eSports 13 5 8 0 0 0 5 8 -3 15
17 Counter Logic Gaming Academy 13 5 8 0 0 0 5 8 -3 15
18 Guerilla Tactics 15 5 10 0 0 0 5 10 -5 15
19 ANTI ECO 11 4 7 0 0 0 4 7 -3 12
20 Phoenix 4 3 1 0 0 0 3 1 2 9
21 Down To Frag 9 3 6 0 0 0 3 6 -3 9
22 The Foundation 11 2 9 0 0 0 2 9 -7 6
23 h00liGaNz 1 1 0 0 0 0 1 0 1 3
24 XOXO 7 1 6 0 0 0 1 21 -20 3
25 Muffin Lightning 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
26 BiG MiSTAKE 2 0 2 0 0 0 0 2 -2 0
27 Team ProspectsGG 6 0 6 0 0 0 0 6 -6 0
28 FlipSid3 Academy 12 0 12 0 0 0 0 27 -27 0

North America matcher

2017-08-04 04:15 Mythic vs. subtLe 0-1
2017-08-03 05:30 subtLe vs. ANTI ECO 0-1
2017-08-02 03:00 Pnda vs. District 7 0-1
2017-07-28 05:25 EnterGG vs. Ajax eSports 0-1
2017-07-28 03:39 Pnda vs. FlipSid3 Academy 1-0
2017-07-28 02:30 Mask Off vs. FGE 1-0
2017-07-27 05:28 Guerilla Tactics vs. The Foundation 1-0
2017-07-27 04:30 Miami Flamingos eSports vs. Mythic 1-0
2017-07-27 04:29 The Foundation vs. Ajax eSports 0-1
2017-07-27 04:00 Guerilla Tactics vs. Blight Gaming 0-1
2017-07-27 03:46 ex-Synthetik vs. EanixGG 0-1
2017-07-27 03:45 Denial eSports vs. RONIN 0-1
2017-07-27 02:30 Denial eSports vs. EanixGG 0-1
2017-07-26 06:00 Guerilla Tactics vs. Ajax eSports 0-1
2017-07-26 05:30 Ben's Anime Team vs. ANTI ECO 1-0
2017-07-26 04:06 FlipSid3 Academy vs. EnterGG 0-16
2017-07-26 04:00 Ben's Anime Team vs. Ajax eSports 0-1
2017-07-26 03:30 Miami Flamingos eSports vs. RONIN 0-1
2017-07-26 03:30 District 7 vs. ex-Synthetik 1-0
2017-07-26 02:30 Mask Off vs. Beacon 1-0
2017-07-21 05:40 Pnda vs. Beacon 1-0
2017-07-21 05:10 subtLe vs. Blight Gaming 1-0
2017-07-21 04:30 Rise Nation vs. RONIN 1-0
2017-07-21 04:05 Down To Frag vs. FlipSid3 Academy 1-0
2017-07-21 03:40 District 7 vs. EanixGG 1-0
2017-07-21 02:48 Mask Off vs. ex-Synthetik 1-0
2017-07-20 05:30 subtLe vs. Beacon 0-1
2017-07-20 04:36 Counter Logic Gaming Academy vs. ANTI ECO 1-0
2017-07-20 04:36 District 7 vs. The Foundation 1-0
2017-07-20 03:30 RONIN vs. EanixGG 0-1
2017-07-20 03:30 Mythic vs. FGE 1-0
2017-07-20 02:30 Rise Nation vs. Denial eSports 1-0
2017-07-19 05:30 Denial eSports vs. Miami Flamingos eSports 0-1
2017-07-19 04:30 Pnda vs. FGE 0-1
2017-07-19 04:10 EnterGG vs. Blight Gaming 0-1
2017-07-19 03:35 Miami Flamingos eSports vs. ex-Synthetik 1-0
2017-07-19 03:00 Counter Logic Gaming Academy vs. FlipSid3 Academy 1-0
2017-07-19 02:30 Mask Off vs. Mythic 0-1
2017-07-17 03:00 Otter Esports vs. Miami Flamingos eSports 0-1
2017-07-14 05:30 Down To Frag vs. Guerilla Tactics 1-0
2017-07-14 05:18 RONIN vs. Beacon 1-0
2017-07-14 04:46 Pnda vs. subtLe 1-0
2017-07-14 04:10 ANTI ECO vs. Ajax eSports 1-0
2017-07-14 04:00 Guerilla Tactics vs. FlipSid3 Academy 1-0
2017-07-14 04:00 District 7 vs. Beacon 0-1
2017-07-14 04:00 Counter Logic Gaming Academy vs. EnterGG 0-1
2017-07-14 03:44 EanixGG vs. FGE 0-1
2017-07-13 05:30 Denial eSports vs. ex-Synthetik 1-0
2017-07-13 04:30 District 7 vs. Blight Gaming 1-0
2017-07-13 03:30 Mythic vs. RONIN 0-1
2017-07-13 02:30 Otter Esports vs. Denial eSports 1-0
2017-07-12 04:35 Ajax eSports vs. FlipSid3 Academy 1-0
2017-07-12 03:40 Down To Frag vs. The Foundation 1-0
2017-07-12 02:35 Blight Gaming vs. FlipSid3 Academy 1-0
2017-07-07 05:30 ex-Synthetik vs. Mythic 0-1
2017-07-07 04:40 FGE vs. Beacon 1-0
2017-07-07 04:40 Mythic vs. EnterGG 1-0
2017-07-07 04:35 Pnda vs. Down To Frag 1-0
2017-07-07 04:29 District 7 vs. subtLe 0-1
2017-07-07 04:15 Otter Esports vs. RONIN 1-0
2017-07-07 04:05 Counter Logic Gaming Academy vs. Guerilla Tactics 0-1
2017-07-07 04:05 Miami Flamingos eSports vs. Blight Gaming 1-0
2017-07-07 03:10 Denial eSports vs. FGE 1-0
2017-07-07 02:43 Miami Flamingos eSports vs. Guerilla Tactics 1-0
2017-07-07 02:40 RONIN vs. District 7 1-0
2017-07-07 02:20 EanixGG vs. Down To Frag 1-0
2017-07-06 05:30 ex-Synthetik vs. subtLe 1-0
2017-07-06 04:35 Denial eSports vs. Pnda 1-0
2017-07-06 04:35 Beacon vs. EnterGG 1-0
2017-07-06 04:05 FlipSid3 Academy vs. ANTI ECO 0-1
2017-07-06 04:05 Counter Logic Gaming Academy vs. The Foundation 0-1
2017-07-06 03:35 Rise Nation vs. EanixGG 1-0
2017-07-06 02:31 Rise Nation vs. Otter Esports 0-1
2017-06-30 05:30 Mythic vs. Counter Logic Gaming Academy 1-0
2017-06-30 04:30 Mask Off vs. EanixGG 1-0
2017-06-30 04:30 Down To Frag vs. subtLe 0-1
2017-06-30 04:00 FGE vs. Ajax eSports 1-0
2017-06-30 03:30 Rise Nation vs. Pnda 1-0
2017-06-30 02:30 Beacon vs. Guerilla Tactics 1-0
2017-06-30 02:00 XOXO vs. Rise Nation 0-16
2017-06-29 05:30 Denial eSports vs. Mythic 0-1
2017-06-29 05:15 Beacon vs. The Foundation 1-0
2017-06-29 04:30 Pnda vs. ex-Synthetik 1-0
2017-06-29 03:29 Down To Frag vs. EnterGG 0-1
2017-06-29 03:00 EanixGG vs. The Foundation 1-0
2017-06-29 02:30 District 7 vs. Miami Flamingos eSports 0-1
2017-06-28 05:30 Mask Off vs. subtLe 0-1
2017-06-28 04:30 RONIN vs. FGE 1-0
2017-06-28 04:00 FRENCH CANADIANS vs. Counter Logic Gaming Academy 0-1
2017-06-28 04:00 Blight Gaming vs. ANTI ECO 1-0
2017-06-28 03:30 RONIN vs. FlipSid3 Academy 1-0
2017-06-28 02:30 Miami Flamingos eSports vs. Ajax eSports 1-0
2017-06-23 05:35 Down To Frag vs. Mask Off 0-1
2017-06-23 05:25 Pnda vs. Miami Flamingos eSports 0-1
2017-06-23 05:05 Denial eSports vs. FlipSid3 Academy 1-0
2017-06-23 05:05 EnterGG vs. ANTI ECO 1-0
2017-06-23 04:30 EanixGG vs. Miami Flamingos eSports 0-1
2017-06-23 04:15 RONIN vs. The Foundation 1-0
2017-06-23 03:40 ex-Synthetik vs. Guerilla Tactics 1-0
2017-06-23 02:40 Mythic vs. Blight Gaming 1-0
2017-06-23 02:40 Pnda vs. ANTI ECO 1-0
2017-06-22 05:40 ex-Synthetik vs. XOXO 1-0
2017-06-22 05:30 Rise Nation vs. subtLe 1-0
2017-06-22 04:30 FRENCH CANADIANS vs. Team ProspectsGG 1-0
2017-06-22 04:30 Beacon vs. XOXO 1-0
2017-06-22 03:30 Guerilla Tactics vs. EanixGG 0-1
2017-06-22 03:30 RONIN vs. Blight Gaming 0-1
2017-06-22 02:35 Denial eSports vs. Ajax eSports 1-0
2017-06-22 02:35 EnterGG vs. Team ProspectsGG 1-0
2017-06-21 05:40 Down To Frag vs. FRENCH CANADIANS 0-1
2017-06-21 04:43 Rise Nation vs. Counter Logic Gaming Academy 1-0
2017-06-21 04:30 Beacon vs. Mythic 0-1
2017-06-21 02:30 Mask Off vs. Ajax eSports 1-0
2017-06-19 04:25 ANTI ECO vs. Miami Flamingos eSports 0-1
2017-06-19 04:15 Blight Gaming vs. Pnda 1-0
2017-06-19 03:05 Beacon vs. Miami Flamingos eSports 0-1
2017-06-16 05:49 XOXO vs. Mythic 0-1
2017-06-16 05:20 The Foundation vs. subtLe 0-1
2017-06-16 04:52 Counter Logic Gaming Academy vs. EanixGG 0-1
2017-06-16 04:41 Beacon vs. FlipSid3 Academy 1-0
2017-06-16 04:10 FGE vs. EnterGG 1-0
2017-06-16 03:30 Rise Nation vs. Guerilla Tactics 1-0
2017-06-16 03:15 The Foundation vs. Mask Off 0-1
2017-06-16 02:30 FRENCH CANADIANS vs. Ajax eSports 1-0
2017-06-15 05:50 Phoenix vs. Denial eSports 0-1
2017-06-15 05:05 RONIN vs. ex-Synthetik 0-1
2017-06-15 05:00 Mythic vs. Pnda 0-1
2017-06-15 04:05 EanixGG vs. subtLe 0-1
2017-06-15 03:49 RONIN vs. ANTI ECO 1-0
2017-06-15 03:40 Pnda vs. The Foundation 1-0
2017-06-15 03:40 ex-Synthetik vs. FGE 0-1
2017-06-15 03:35 Mask Off vs. EnterGG 1-0
2017-06-15 02:42 Team ProspectsGG vs. Denial eSports 0-1
2017-06-14 05:35 EnterGG vs. Guerilla Tactics 0-1
2017-06-14 04:45 Team ProspectsGG vs. Rise Nation 0-1
2017-06-14 04:10 Counter Logic Gaming Academy vs. Ajax eSports 1-0
2017-06-14 04:02 Phoenix vs. XOXO 1-0
2017-06-14 03:45 FlipSid3 Academy vs. FRENCH CANADIANS 0-1
2017-06-14 02:30 Blight Gaming vs. Mask Off 0-1
2017-06-13 04:30 RONIN vs. subtLe 1-0
2017-06-13 03:30 RONIN vs. Team ProspectsGG 1-0
2017-06-12 05:30 The Foundation vs. XOXO 1-0
2017-06-12 04:00 ANTI ECO vs. ex-Synthetik 0-1
2017-06-12 04:00 Blight Gaming vs. Beacon 0-1
2017-06-12 03:04 XOXO vs. BiG MiSTAKE 1-0
2017-06-09 04:00 Counter Logic Gaming Academy vs. Mask Off 0-1
2017-06-09 03:30 Rise Nation vs. ex-Synthetik 0-1
2017-06-09 02:30 FRENCH CANADIANS vs. Denial eSports 1-0
2017-06-08 04:30 h00liGaNz vs. Miami Flamingos eSports 1-0
2017-06-08 04:00 Denial eSports vs. Guerilla Tactics 1-0
2017-06-08 04:00 Counter Logic Gaming Academy vs. Beacon 1-0
2017-06-08 03:45 EanixGG vs. Blight Gaming 1-0
2017-06-08 03:00 Ajax eSports vs. Rise Nation 1-0
2017-06-08 02:35 EanixGG vs. Mythic 1-0
2017-06-08 02:35 Guerilla Tactics vs. Team ProspectsGG 1-0
2017-06-07 05:42 subtLe vs. BiG MiSTAKE 1-0
2017-06-07 04:40 FGE vs. Phoenix 0-1
2017-06-07 04:20 Pnda vs. Ajax eSports 1-0
2017-06-07 03:45 Mythic vs. FRENCH CANADIANS 1-0
2017-06-07 02:45 Phoenix vs. Miami Flamingos eSports 1-0

ESEA overview

Information

ESEA Premier is an online league hosted by the Esports Entertainment Association (ESEA).

ESEA Premier features three regions. Europe, North America, and Australia

At the end of the season, the top teams will be invited to a LAN to compete for the championship title.

Format

ESL Major League Spring: Single elimination bracket with Best-of-Three matches.
Top two advance to Premier group stage.

League Play: 
Round Robin format with Best-of-One matches.
The European league features twenty-four teams.
The North American league features twenty-four teams.
The Australian league features seventeen teams. 

Playoffs: Single elimination bracket with Best-of-Three matches.

Laddar..